Znicze przy pomniku

Dziś pod pomnikiem "Walki i Męczeństwa" tradycyjnie już złożono kwiaty i wieńce upamiętniające kolejną, już 72 rocznicę powieszenia na Nowym Rynku 4.żołnierzy Armii Krajowej. Warto przypomnieć, że nie byli to tylko pułtuscy patrioci...

2 września, w swoje imieniny, został aresztowany kierownik wywiadu Ośrodka Jednorożec Stefan Krzykowski „Chmura" i wywieziony wraz z innymi do więzienia gestapo w Ciechanowie, a później do Płocka. Zaczęły się przesłuchania i tortury. Doraźny sąd wojskowy odbył się w Działdowie. 13 grudnia 1942 r. odbyły się egzekucje członków przasnyskiego sztabu AK przez powieszenie w Przasnyszu, Ciechanowie, Mławie, Pułtusku —wszędzie o tej samej godzinie — 11.

Stefan Krzykowski został powieszony w Pułtusku razem z Henrykiem Smolińskim „Zarębą" z Przasnysza. Egzekucję obserwowała z okna swego domu nauczycielka z Jednorożca, która w okresie okupacji mieszkała w Pułtusku i znała osobiście Krzykowskiego. Powiadomiła o egzekucji i miejscu pochowania zwłok rodzinę. Przekazała również szalik, który mu zdjęli gestapowcy, żeby pętla przylegała lepiej do szyi i rzucili w miejscu egzekucji.

Wraz z dwoma wspomnianymi, życie stracili także: ppor. Bronisław Dębiński - zastępca komendant obwodu AK Pułtusk  oraz ppor. Juliusz Kubis - szef Oddziału Obwodu Pułtusk AK.

Na podstawie"Ruch Oporu w gminie Jednorożec 1939 - 1945" Aleksandra DRWĘCKIEGO

Wideo z uroczystości pod pomnikiem