Deutsch - Wagen - Tour

31 marca do Publicznego Gimnazjum nr 3 w Pułtusku przyjechał nietypowy samochód – kolorowy Volkswagen. Był to jeden z pięciu specjalnie wyposażonych samochodów, które oferują bogaty program edukacyjny obejmujący animacje językowe, informacje dotyczące nowych metod nauczania jęz. niemieckiego i przybliżające tematy niemiecko – polskiego sąsiedztwa.

 

Na zaproszenie nauczyciela jęz. niemieckiego, pani Moniki Kieli przyjechała pani Magdalena Jurowska – lektor akcji promującej język niemiecki „Deutsch -  Wagen -  Tour”. Projekt ten realizowany jest przez Goethe – Institut w Warszawie na zlecenie Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych,  firma VW Poznań Sp. z o. o. wspiera projekt, udostępniając samochody lektorom, a Ministerstwo Edukacji Narodowej objęło projekt patronatem honorowym.

Na spotkaniu obecni również byli: kierownik  Wydziału  Edukacji, Kultury i Sportu – Piotr Karkowski, pan dyrektor Krzysztof  Łachmański oraz uczestnicy warsztatów: uczniowie klas pierwszych i drugich. Nagrodzono zwycięzców szkolnych konkursów: konkursu krajoznawczego o Niemczech „Deutschland – unser Nachbar” oraz na plakat promujący jęz. niemiecki. Nagrody ufundowane były przez „Deutsch – Wagen – Tour” oraz Ambasadę Niemiec w Warszawie. Wszyscy spróbowali sałatki ziemniaczanej – Kartofelsalat oraz szarlotki - Apfelkuchen, które przygotowały uczennice klasy 2b: Magdalena Siejbik, Natalia Kaźmierczak i Weronika Sakowska.

Następnie uczniowie klas pierwszych i drugich brali udział w nietypowych warsztatach. Pani Jurowska w bardzo atrakcyjny sposób -  poprzez śmiech i zabawę pokazała uczniom, że nauka jęz. niemieckiego może być przyjemnością. Uczniowie przez ponad dwie godziny tańczyli, śpiewali, rywalizowali ze sobą, a jednocześnie uczyli się jęz. niemieckiego. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali nagrody.

Warsztaty bardzo  podobały się uczestnikom. Uświadomiły im, że warto uczyć się jęz. niemieckiego. Powodów jest kilka: sąsiedztwo i ścisłe kontakty gospodarcze, naukowe i kulturalne Polski i Niemiec, rynek pracy w Niemczech jest otwarty dla Polaków, a znajomość jęz. niemieckiego zwiększa szansę na zdobycie atrakcyjnej pracy w Niemczech, jak również w Polsce.

 Monika Kiela

Zdjęcia Krzysztofa Piekarskiego